Čínska ľudová republika a arabská monarchia Katar oznamujú nové pokroky na ceste k digitálnym peniazom centrálnej banky.

CBDC je digitálna verzia vládnej meny podporovaná centrálnou bankou. Podobne ako pri iných kryptomenách sa do nej dajú „naprogramovať“ určité vlastnosti. Kontroluje ho však štát. Čína zaviedla e-yuan počas olympijských hier v Pekingu vo februári 2022.

Čínska ľudová banka a štyri štátne ministerstvá uskutočnia ďalšiu sériu pilotných projektov v juhovýchodnej provincii Zhejiang. Vyplýva to z nedávno zverejnených dokumentov o päťročnom pláne ľudovej republiky. Centrálna banka Kataru chce preskúmať zavedenie a rozvoj CBDC. Oznámila to dnes. V budúcnosti chce tiež poskytovať licencie pre digitálne banky a digitalizovať väčšinu svojich produktov.

Zavedenie CBDC zvažujú alebo plánujú aj západné demokracie, napríklad USA, Kanada a Európa. Joe Biden dal tomuto projektu „najvyššiu prioritu“ vo svojom prezidentskom dekréte z 9. marca 2022. Obavy z CBDC ako nástroja verejnej kontroly v krypto priestore narastajú . Whistleblower Edward Snowden ich vníma ako zvrátenosť kryptomien. „Vláda je schopná vybrať naše peniaze z peňaženky stlačením tlačidla. To by nás malo znepokojiť,“ povedal v rozhovore.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters