EU parlament schválil reguláciu privátnych peňaženiek

EU parlament dnes schválil reguláciu privátnych peňaženiek, ktoré by mohlo spôsobiť veľké otrasy v DEFI priestore.

Hlasovali o takzvanom nariadení o prevode finančných prostriedkov (TFR).

TFR okrem iného predpisuje prísne opatrenia proti praniu špinavých peňazí pre poskytovateľov krypto služieb pri obchodovaní s krypto aktívami z alebo do takzvaných privátnych peňaženiek, ktorými sú napríklad Trezor, či Metamask. V budúcnosti budú musieť poskytovatelia zaviesť komplexné postupy zberu a overovania údajov o transakciách a zdieľať ich s príslušnými orgánmi od objemu 1 000 EUR.

Hlasovanie dnes schválili poslanci z Výboru pre hospodárske a menové veci (ECON) spolu s Výborom pre občianske slobody (LIBE) pomerom hlasov 93 ku 14, pričom 14 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Na prijatie navrhovaného zákona je ešte potrebné prejsť tripartitnými stretnutiami medzi Európskym parlamentom, Európskou komisiou a Európskou radou, ale neočakáva sa, že tieto orgány zmenia právne predpisy akýmkoľvek významným spôsobom.

Hlasovanie sťaží obchodovanie s kryptomenami

Cieľom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je prinútiť kryptografické služby, aby implementovali požiadavky na know-your-customer (KYC). Bez KYC môžu používatelia obchodovať s digitálnymi aktívami bez toho, aby sa vzdali akýchkoľvek identifikačných informácií. Tieto požiadavky preto umožnia vyšetrovateľom sledovať finančné prostriedky, ak majú podozrenie, že sú súčasťou nezákonnej činnosti.

“Predstavte si, že by EÚ vyžadovala, aby vás vaša banka nahlásila úradom pri každom zaplatení nájomného len preto, že transakcia bola vyššia ako 1 000 EUR,” vyjadril sa generálny riaditeľ Coinbase, Brian Amstrong, na Twitteri.

Ešte nie je koniec

Odporcovia zákazu DeFi majú možnosť napadnúť rozhodnutie. Na dosiahnutie tohto cieľa sa však musí  usilovať väčšina. Následne by sa o návrhu opäť diskutovalo na plenárnom zasadnutí, čo by mohlo oddialiť jeho prijatie.

Nádeje budú pravdepodobne závisieť od skutočnosti, že zákaz DeFi bude odmietnutý v ďalších rozhovoroch. Či sa tak stane, zatiaľ nie je jasné. Podľa informácií je Komisia ochotná pristúpiť na kompromis.

V polovici júna 2022 sa očakáva konečné rozhodnutie.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters